platina.uz
Tashkent Content Market — 4–5 fevral 2027, tcm.uz

об-ҳаво

Тошкентда ҳафта охиригача об-ҳаво ёмонлашиши мумкин
Жамият

Тошкентда ҳафта охиригача об-ҳаво ёмонлашиши мумкин

6 октябрь куни кундузги соатларда шаҳарнинг катта қисмида ҳаво сифати “ўртача” бўлган. Соат 20:00 дан кейин вазият ёмонлашиб, айрим ҳудудларда қисқа муддатга “носоғлом” даража ҳам кузатилган. Ҳаво сифати ёмонлашишига шамол тезлигининг 1 м/с атрофида бўлиши ва кучли ҳарорат инверсияси сабаб бўлган. 

Махсус комиссия Тошкентда чанг-тўзонли об-ҳаводан огоҳлантирди
Жамият

Махсус комиссия Тошкентда чанг-тўзонли об-ҳаводан огоҳлантирди

Прогнозларга кўра, шамол тезлиги 3–8 м/с гача, айрим ҳудудларда эса 10–14 м/с гача кучайиши эҳтимоли мавжуд. Кучайган шамол таъсирида айрим жойларда чанг-тўзонлар юзага келиши мумкин.

Октябрь ойида кутилаётган тахминий об-ҳаво эълон қилинди
Жамият

Октябрь ойида кутилаётган тахминий об-ҳаво эълон қилинди

Жорий йилнинг октябрь ойи беқарор об-ҳаво билан бошланади. 1 октябрь куни республиканинг марказий ва шарқий вилоятларида сентябрнинг сўнгги кунларида бошланиши кутилаётган нам ва нисбатан салқин ҳаво оқимининг кириб келиши давом этади. Шу куни ушбу вилоятларнинг айрим жойларида ёмғир ёғади. 

Сентябр ойи учун эҳтимолий об-ҳаво маълумоти тақдим этилди
Жамият

Сентябр ойи учун эҳтимолий об-ҳаво маълумоти тақдим этилди

Кечаси ва эрта тонгда ҳарорат 15-20 даража бўлиб, ёқимли салқинлик сезилади. Кундуз кунлари эса қуёш нурлари таъсирида ҳаво 30-35 даражагача, айрим кунларда 37 даражагача исиши мумкин. 

Ўзбекистонга жанубдан жуда кучли иссиқ ҳаво оқими кириб келади
Жамият

Ўзбекистонга жанубдан жуда кучли иссиқ ҳаво оқими кириб келади

Энг иссиқ кунларда республика ҳудудининг катта қисмида ҳарорат 41-43 даражагача, шимолий, жанубий ва чўл ҳудудларида эса 44-46 даражагача кўтарилиши мумкин. 

Ушбу ҳафтада ҳаво ҳарорати 42 даражагача ошади
Жамият

Ушбу ҳафтада ҳаво ҳарорати 42 даражагача ошади

Июл ойи бошида кузатилган салқин об-ҳаводан сўнг, Ўзбекистон ҳудуди бўйича ҳарорат тартиби оддий ёзги кўрсаткичларга аста-секин қайтади. 

Июл ойи учун тахминий об-ҳаво маълумоти тақдим этилди
Жамият

Июл ойи учун тахминий об-ҳаво маълумоти тақдим этилди

Ушбу ойда ўртача ҳарорат меъёрий қийматлардан 1,5-2 даражага, жанубда 2-2,5 даражага, шимолда ва чўл ҳудудларда 2,5-3 даражага юқори бўлиши кутилади. 

Июн ойи учун эҳтимолий об-ҳаво маълумоти эълон қилинди
Жамият

Июн ойи учун эҳтимолий об-ҳаво маълумоти эълон қилинди

Жорий йилда ёз беқарор ва ўртача илиқ об-ҳаво билан бошланади. 1-3 июн кунлари республиканинг айрим жойларида қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши мумкин. 

Ўзбекистонда ҳаво ҳарорати ҳафта охирида 40 даражагача чиқиши мумкин
Жамият

Ўзбекистонда ҳаво ҳарорати ҳафта охирида 40 даражагача чиқиши мумкин

Антициклон чеккаси ҳафта ўрталарига бориб ҳудудлардан бутунлай чекинади ҳамда унинг ўрнига Туркманистондан паст босимли иссиқ об-ҳаво шароити кириб келади.

Бу ҳафта қуруқ ҳаво кузатилади
Жамият

Бу ҳафта қуруқ ҳаво кузатилади

Айрим жойларда қисқа ёмғир ёғади, аммо ҳаво ҳарорати 35 даражагача кўтарилади.

Ўзбекистонда ҳаво ҳарорати 35 даражагача кўтарилиши кутилади
Жамият

Ўзбекистонда ҳаво ҳарорати 35 даражагача кўтарилиши кутилади

Республика бўйича баъзи жойларда шамол тезлиги кучайиши, айрим жойларда чанг-тўзонлар кузатилиши мумкин. 

Ўзбекистон ҳудудига салқин ва нам ҳаво массалари кириб келади
Жамият

Ўзбекистон ҳудудига салқин ва нам ҳаво массалари кириб келади

Республиканинг баланд тоғли ҳудудларида ёмғир қорга айланиши мумкин. 

© 2026 Platina.uz. Барча ҳуқуқлар ҳимояланган. «Platina.uz» сайтида жойланган маълумотлар муаллифнинг шахсий фикри. Сайтда жойланган ҳар қандай материаллардан ёзма рухсатсиз фойдаланиш тақиқланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги томонидан 02.12.2022 санасида №051412 сонли гувоҳнома билан ОАВ сифатида рўйхатга олинган.
Platina.uz сайтида реклама жойлаштириш масаласида +998 88 100 11 55 телефон рақамига (Telegram: Platina PR) мурожаат қилинг. Таҳририят билан алоқа: info@platina.uz
18+

Иловамизни юклаб олиш

iOSAndroid