Ўзбекистон глобал жараёнларнинг стратегик муҳим иштирокчисига айланмоқда — Владимир Норов
Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистонда иқтисодий ислоҳотлар тезлашди, АҚШдан йирик инвестициялар жалб қилинди ва 2025 йилда ялпи ички маҳсулотнинг 7,7% ўсишига эришилди.
Ўзбекистоннинг собиқ ташқи ишлар вазири ва ШҲТ бош котиби Владимир Норов ўзининг Linkendin саҳифасида Вашингтондаги Тинчлик Кенгашини шакллантиришдаги мамлакатнинг стратегик ролини таъкидлаб, Ўзбекистоннинг тобора ортиб бораётган халқаро аҳамиятини таъкидлади.
Унинг фикрича, АҚШ тинчлик Кенгашининг ташкил этилиши шунчаки Ғазодаги вазиятни барқарорлаштиришга уриниш эмас, балки Вашингтоннинг асосий "ўрта кучлар" билан ўзаро муносабатларга ёндашувини ўзгартираётган янги геосиёсий платформанинг шаклланишини англатади.
Улар орасида Ўзбекистон алоҳида ўрин тутади ва глобал жараёнларнинг стратегик жиҳатдан муҳим иштирокчисига айланади. Норовнинг сўзларига кўра, мамлакатнинг Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигидаги иштироки унинг ташқи сиёсатининг эволюциясини ва Тошкентнинг глобал саҳнадаги таъсирининг ортиб бораётганини кўрсатади.
Мамлакатнинг иқтисодий ўзгариши ҳам асосий омил сифатида қайд этилди. Президент Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистон иқтисодий ислоҳотларни тезлаштирди, АҚШдан йирик инвестицияларни жалб қилди ва 2025 йилда ялпи ички маҳсулотнинг 7,7% ўсишига эришди.
Президентлар Доналд Трамп ва Шавкат Мирзиёев ўртасидаги 2025 йилги учрашувлар энергетика, авиация, саноат ва инфратузилма соҳаларида 105 миллиард долларлик инвестиция портфелининг шаклланишига олиб келди. Бизнес ва инвестициялар бўйича Олий Кенгашнинг ташкил этилиши мамлакатнинг узоқ муддатли институционал мажбуриятини намойиш этади.
Норов Ўзбекистон стратегик муҳим соҳаларда: муҳим минералларни (мис, уран ва ноёб ер элементлари) қазиб олиш ва қайта ишлаш, энергия ўтишини таъминлаш занжирини қўллаб-қувватлаш ва минтақавий логистика ва ишлаб чиқариш қувватларида ўз мавқеини жадал мустаҳкамлаётганини таъкидлади.
Феврал ойида Тошкент Вашингтонда геология-қидирув ва таъминот занжири интеграцияси бўйича янги шартномаларни имзолади, бу унинг келажакдаги энергетика ва минерал хавфсизлигини таъминлашдаги ролини мустаҳкамлади.
Шу билан бирга, мамлакатнинг таъсири иқтисодиётдан ташқарига ҳам чиқади. Ўзбекистон ўзини мусулмонлар кўпчилигига эга дунёвий, ислоҳотчи давлат, Қўшма Штатлар ва минтақавий ўйинчиларнинг ишончли ҳамкори, Афғонистонни барқарорлаштириш ва Марказий Осиёни интеграциялашда фаол иштирок этувчи давлат сифатида кўрсатади.
Норовнинг сўзларига кўра, бу Тошкентни можародан кейинги ташаббуслар ва минтақавий бошқарувда қимматли иштирокчига айлантиради.
Умуман олганда, Ўзбекистон Вашингтон учун янги турдаги шерикка айланмоқда: барқарор, стратегик жойлашган ва АҚШнинг иқтисодий ва геосиёсий устуворликларига мос келади. Тинчлик Кенгаши Тошкентга мамлакатнинг глобал рольини кенгайтириш ва Қўшма Штатлар билан узоқ муддатли ҳамкорликни чуқурлаштириш имкониятини беради.
Норов Ўзбекистон периферик ўйинчи бўлишдан тўхтаб, кейинги ўн йиллик учун Евросиё ва глобал стратегияни шакллантирувчи асосий ўрта кучга айланаётгани ҳақида хулоса қилган.