Электр ва газ нархини ошириш 1 майгача кечиктирилди
Президент Шавкат Мирзиёев "март ойининг совуқ келганини ҳисобга олиб, аҳолига қулайлик яратиш мақсадида" тарифларни оширишни кейинга суришни буюрган.
5 кун аввал, 12:46
Электр энергияси ва табиий газ тарифларини ошириш 1 майга қадар узайтирилди.
Бу ҳақда Platina.uz манбаси хабар берди.
Президент Шавкат Мирзиёев “март ойининг совуқлигини ҳисобга олиб, аҳолига қулайлик яратиш мақсадида” тарифларни оширишни кейинга суришни буюрди.
Унга кўра, давлат раҳбари аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектларини ёқилғи-энергетика ресурслари билан ишончли таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.
Тарифларни оширишнинг иккинчи босқичи аввалроқ 1 апрелга режалаштирилган эди. Бу ҳукуматнинг 2024 йил 16 апрелдаги қарорида кўзда тутилган.
Ўсишнинг биринчи босқичи ўтган йилнинг май ойида, ижтимоий истеъмол стандартлари жорий этилганда содир бўлди.
Аҳоли учун 1 кВт/соат электр энергиясининг базавий (ижтимоий меъёр доирасида) нархи 295 сўмдан 450 сўмга (+52,5 фоиз), 1 куб метр газнинг нархи 380 сўмдан 650 сўмга (+71 фоиз) ошди. Истеъмол ҳажми ошгани сайин тариф бир неча баробар ортади.
1 майдан бошлаб электр энергияси учун базавий тариф (ойига 200 кВт/соат доирасида) 33,3 фоизга – 450 сўмдан 600 сўмга, газ учун – 53,8 фоизга, 650 сўмдан 1000 сўмгача оширилади.
© 2025 Platina.uz. Барча ҳуқуқлар ҳимояланган. «Platina.uz» сайтида жойланган маълумотлар муаллифнинг шахсий фикри. Сайтда жойланган ҳар қандай материаллардан ёзма рухсатсиз фойдаланиш тақиқланади.
Platina.uz сайтида реклама жойлаштириш масаласида +998 97 022 01 10 телефон рақамига (Telegram: Platina PR) мурожаат қилинг. Таҳририят билан алоқа: info@platina.uz