Биринчи ўзбек сунъий йўлдошининг макетлари намойиш этилди
"Ўзбеккосмос" директори ўринбосари Муҳиддин Ибрагимов сунъий йўлдош моделлари бўйича президентга тақдимот тайёрланаётганини маълум қилди.
Биринчи ўзбек сунъий йўлдошининг макети тасвирлари пайдо бўлди.
"Ўзбеккосмос" директори Шуҳрат Қодиров президентнинг топшириғига биноан миллий космонавтнинг космосга парвози масаласи ўрганилгани, сунъий йўлдош моделлари кўриб чиқилгани ва 2028 йилда "Мирзо Улуғбек" илмий сунъий йўлдошини учиришга тайёргарлик кўрилгани ҳақида хабар берди.
У бу ҳақда "Ўзбекистон-24" телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
Мавжуд маълумотларга кўра, Халқаро космик станцияда машғулотлар, парвозлар ва илмий тадқиқотлар жараёни миллий космонавтларни учиришнинг халқаро стандартлари асосида кўриб чиқилди. "Ўзбеккосмос" директори ўринбосари Муҳиддин Ибрагимов президент учун турли сунъий йўлдош моделлари бўйича тақдимот тайёрланаётганини маълум қилди.
"Бу Ерни масофадан зондлаш сунъий йўлдоши бўлиб, биз икки хил моделни намойиш этдик. Тақдимотдаги асосий мақсадимиз сунъий йўлдошнинг дизайни ҳақида маълумот бериш: унинг компонентлари, фойдали юк, асосий корпус, қуёш панеллари қандай ишлаши ва орбитада қандай кўриниши муҳим ўрин тутади", дейди у.
Япониянинг Кюшу Технология Институтида таҳсил олаётган етти нафар ўзбекистонлик талаба биринчи миллий илмий сунъий йўлдошни яратиш устида ишламоқда.
"Мирзо Улуғбек" илмий сунъий йўлдоши 2028 йилда учириш режалаштирилган.
Сунъий йўлдош тахминан 10 х 20 х 30 см ўлчамдаги ихчам CybeCat стандартидаги наносунъий йўлдошдир. Ушбу формат илмий асбоблар, камералар ёки алоқа ускуналарини нисбатан арзон учириш нархида жойлаштириш имконини беради.
Космонавтга қўйиладиган талаблар қатъий бўлади ва соғлиғи, физиологик ҳолати, илмий билимлари ва чет тилларини билишини ўз ичига олади.
"Биз бутун мамлакат бўйлаб танлов жараёнини ўтказмоқчимиз", деб қўшимча қилди "Ўзбеккосмос" раҳбари ўринбосари.
Президент Шавкат Мирзиёев космонавтни юбориш масаласи бўйича махсус давлат комиссиясини тузишни буюрди, у номзодларни танлаш, уларни ўқитиш ва парвозни ташкил этиш учун масъул бўлади.