ОАВда Имомали Раҳмоннинг соғлиғи бўйича турли хабарлар тарқалди
Тожикистон раҳбари бир неча кун аввал Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти билан учрашган.
ОАВда Тожикистон президенти Имомали Раҳмоннинг соғлиғи ёмонлашган бўлиши мумкинлиги ҳақида турли хабарлар тарқалмоқда.
Миш-мишларга кўра, президент оммавий тадбирларда қатнашмаяпти ва яқинда олинган расмий фотосуратлари йўқ.
Бир нечта оммавий ахборот воситалари ва Телеграм каналларига кўра, давлат раҳбари гўёки Европа Иттифоқи давлатларидан бирида даволаниш учун мамлакатни тарк этган. Нашрларда микроинсулт ёки микроинфаркт назариялари тилга олинган. Бироқ, бу маълумотнинг расмий тасдиғи йўқ.
Бундан ташқари Раҳмон 14 феврал куни Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки президенти Цзоу Цзяи бошчилигидаги делегацияни қабул қилгани хабар берилди ва унинг суратлари чоп этилди.
Бундан ташқари 15 феврал куни Имомали Раҳмон Хитой президенти Си Цзинпинни Хитой Янги йили билан табриклади. Табрикномада у икки мамлакат ўртасидаги юқори даражадаги ҳамкорликни таъкидлади ва халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасида мувофиқлаштириш муҳимлигини таъкидлади.
Мутахассисларнинг таъкидлашича, Имомали Раҳмон ҳақида миш-мишлар биринчи марта пайдо бўлмаяпти. 2023 йил октябр ойида Раҳмон Швейцарияда даволаниш пайтида вақтинча жамоатчилик назаридан ғойиб бўлди. Ўша пайтда президентнинг соғлиғи оғирлашгани ҳақидаги миш-мишлар кенг муҳокама қилинган эди, аммо кейинчалик бу миш-мишлар рад этилди.
Шу билан бирга, оммавий ахборот воситалари хориждаги мухолифат гуруҳлари, хусусан, Шарофиддин Гадоев билан боғлиқ бўлган "сургундаги тожик ҳукумати" деб номланган гуруҳнинг фаолиятини муҳокама қилмоқда.
Давлат раҳбарининг соғлиғи ҳақида маълумот тарқатувчи бир нечта манбалар ушбу гуруҳ билан боғлиқ. Тожикистон расмийлари илгари айрим ташкилотларни экстремистик ва миллий хавфсизликка таҳдид солувчи деб эълон қилган эди.