Toshkentda soliq idoralari uchun 5 mlrd soʻm ajratiladi
Ularning bir qismi xodimlarni ragʻbatlantirishga yoʻnaltiriladi.
6 kun avval, 19:45
Xalq deputatlari Toshkent shahar kengashi qarori bilan byudjetdan 8,5 mlrd soʻm mablagʻ ajratiladi. Qaror 2025 yil 26 mart kuni eʼlon qilingan.
Hujjatga koʻra,Toshkent shahar mahalliy byudjetining 2025 yil 1 yanvar holatiga shakllangan erkin qoldiq mablagʻlari hisobidan ilovaga muvofiq xarajatlarni moliyalashtirish uchun 8 535,0 mln (sakkiz milliard besh yuz oʻttiz besh million) soʻm mablagʻ ajratilmoqda.
Mablagʻlar quyidagicha sarflanadi: poytaxtdagi soliq idoralari moddiy-texnik bazasini yaxshilash va xodimlarni ragʻbatlantirish maqsadida 5 mlrd soʻm beriladi.
Toshkent shahar hokimligining sudlar qaroriga asosan chiqarilgan qarzdorliklari (davlat boji va boshqalar)ni toʻlash uchun 2 mlrd soʻm taqdim etiladi.
Toshkent shahar Kambagʻallikni qisqartirish boshqarmasining 54 nafar xodimlarini ragʻbatlantirish uchun (aprel-iyun oylarida) 1 mlrd 535 mln ajratiladi.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq Namangan viloyati hokimi Yangiqoʻrgʻon tumaniga katta pul ajratgandi.