Oʻzbekiston global jarayonlarning strategik muhim ishtirokchisiga aylanmoqda — Vladimir Norov
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekistonda iqtisodiy islohotlar tezlashdi, AQShdan yirik investitsiyalar jalb qilindi va 2025 yilda yalpi ichki mahsulotning 7,7% oʻsishiga erishildi.
Oʻzbekistonning sobiq tashqi ishlar vaziri va ShHT bosh kotibi Vladimir Norov oʻzining Linkendin sahifasida Vashingtondagi Tinchlik Kengashini shakllantirishdagi mamlakatning strategik rolini taʼkidlab, Oʻzbekistonning tobora ortib borayotgan xalqaro ahamiyatini taʼkidladi.
Uning fikricha, AQSh tinchlik Kengashining tashkil etilishi shunchaki Gʻazodagi vaziyatni barqarorlashtirishga urinish emas, balki Vashingtonning asosiy "oʻrta kuchlar" bilan oʻzaro munosabatlarga yondashuvini oʻzgartirayotgan yangi geosiyosiy platformaning shakllanishini anglatadi.
Ular orasida Oʻzbekiston alohida oʻrin tutadi va global jarayonlarning strategik jihatdan muhim ishtirokchisiga aylanadi. Norovning soʻzlariga koʻra, mamlakatning Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligidagi ishtiroki uning tashqi siyosatining evolyutsiyasini va Toshkentning global sahnadagi taʼsirining ortib borayotganini koʻrsatadi.
Mamlakatning iqtisodiy oʻzgarishi ham asosiy omil sifatida qayd etildi. Prezident Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekiston iqtisodiy islohotlarni tezlashtirdi, AQShdan yirik investitsiyalarni jalb qildi va 2025 yilda yalpi ichki mahsulotning 7,7% oʻsishiga erishdi.
Prezidentlar Donald Tramp va Shavkat Mirziyoyev oʻrtasidagi 2025 yilgi uchrashuvlar energetika, aviatsiya, sanoat va infratuzilma sohalarida 105 milliard dollarlik investitsiya portfelining shakllanishiga olib keldi. Biznes va investitsiyalar boʻyicha Oliy Kengashning tashkil etilishi mamlakatning uzoq muddatli institutsional majburiyatini namoyish etadi.
Norov Oʻzbekiston strategik muhim sohalarda: muhim minerallarni (mis, uran va noyob yer elementlari) qazib olish va qayta ishlash, energiya oʻtishini taʼminlash zanjirini qoʻllab-quvvatlash va mintaqaviy logistika va ishlab chiqarish quvvatlarida oʻz mavqeini jadal mustahkamlayotganini taʼkidladi.
Fevral oyida Toshkent Vashingtonda geologiya-qidiruv va taʼminot zanjiri integratsiyasi boʻyicha yangi shartnomalarni imzoladi, bu uning kelajakdagi energetika va mineral xavfsizligini taʼminlashdagi rolini mustahkamladi.
Shu bilan birga, mamlakatning taʼsiri iqtisodiyotdan tashqariga ham chiqadi. Oʻzbekiston oʻzini musulmonlar koʻpchiligiga ega dunyoviy, islohotchi davlat, Qoʻshma Shtatlar va mintaqaviy oʻyinchilarning ishonchli hamkori, Afgʻonistonni barqarorlashtirish va Markaziy Osiyoni integratsiyalashda faol ishtirok etuvchi davlat sifatida koʻrsatadi.
Norovning soʻzlariga koʻra, bu Toshkentni mojarodan keyingi tashabbuslar va mintaqaviy boshqaruvda qimmatli ishtirokchiga aylantiradi.
Umuman olganda, Oʻzbekiston Vashington uchun yangi turdagi sherikka aylanmoqda: barqaror, strategik joylashgan va AQShning iqtisodiy va geosiyosiy ustuvorliklariga mos keladi. Tinchlik Kengashi Toshkentga mamlakatning global rolini kengaytirish va Qoʻshma Shtatlar bilan uzoq muddatli hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatini beradi.
Norov Oʻzbekiston periferik oʻyinchi boʻlishdan toʻxtab, keyingi oʻn yillik uchun Yevrosiyo va global strategiyani shakllantiruvchi asosiy oʻrta kuchga aylanayotgani haqida xulosa qilgan.