Birinchi oʻzbek sunʼiy yoʻldoshining maketlari namoyish etildi
"Oʻzbekkosmos" direktori oʻrinbosari Muhiddin Ibragimov sunʼiy yoʻldosh modellari boʻyicha prezidentga taqdimot tayyorlanayotganini maʼlum qildi.
Birinchi oʻzbek sunʼiy yoʻldoshining maketi tasvirlari paydo boʻldi.
"Oʻzbekkosmos" direktori Shuhrat Qodirov prezidentning topshirigʻiga binoan milliy kosmonavtning kosmosga parvozi masalasi oʻrganilgani, sunʼiy yoʻldosh modellari koʻrib chiqilgani va 2028 yilda "Mirzo Ulugʻbek" ilmiy sunʼiy yoʻldoshini uchirishga tayyorgarlik koʻrilgani haqida xabar berdi.
U bu haqda "Oʻzbekiston-24" telekanaliga bergan intervyusida maʼlum qildi.
Mavjud maʼlumotlarga koʻra, Xalqaro kosmik stansiyada mashgʻulotlar, parvozlar va ilmiy tadqiqotlar jarayoni milliy kosmonavtlarni uchirishning xalqaro standartlari asosida koʻrib chiqildi. "Oʻzbekkosmos" direktori oʻrinbosari Muhiddin Ibragimov prezident uchun turli sunʼiy yoʻldosh modellari boʻyicha taqdimot tayyorlanayotganini maʼlum qildi.
"Bu Yerni masofadan zondlash sunʼiy yoʻldoshi boʻlib, biz ikki xil modelni namoyish etdik. Taqdimotdagi asosiy maqsadimiz sunʼiy yoʻldoshning dizayni haqida maʼlumot berish: uning komponentlari, foydali yuk, asosiy korpus, quyosh panellari qanday ishlashi va orbitada qanday koʻrinishi muhim oʻrin tutadi", deydi u.
Yaponiyaning Kyushu Texnologiya Institutida tahsil olayotgan yetti nafar oʻzbekistonlik talaba birinchi milliy ilmiy sunʼiy yoʻldoshni yaratish ustida ishlamoqda.
"Mirzo Ulugʻbek" ilmiy sunʼiy yoʻldoshi 2028 yilda uchirish rejalashtirilgan.
Sunʼiy yoʻldosh taxminan 10 x 20 x 30 sm oʻlchamdagi ixcham CybeCat standartidagi nanosunʼiy yoʻldoshdir. Ushbu format ilmiy asboblar, kameralar yoki aloqa uskunalarini nisbatan arzon uchirish narxida joylashtirish imkonini beradi.
Kosmonavtga qoʻyiladigan talablar qatʼiy boʻladi va sogʻligʻi, fiziologik holati, ilmiy bilimlari va chet tillarini bilishini oʻz ichiga oladi.
"Biz butun mamlakat boʻylab tanlov jarayonini oʻtkazmoqchimiz", deb qoʻshimcha qildi "Oʻzbekkosmos" rahbari oʻrinbosari.
Prezident Shavkat Mirziyoyev kosmonavtni yuborish masalasi boʻyicha maxsus davlat komissiyasini tuzishni buyurdi, u nomzodlarni tanlash, ularni oʻqitish va parvozni tashkil etish uchun masʼul boʻladi.