Toshkentda martdan yoʻl qoplamalarini taʼmirlash ishlari boshlanadi
Kuchli yomgʻirlar tufayli koʻcha-yoʻl tarmogʻining ayrim qismlarida qoplamalar holati yomonlashgan. Asosiy ishlar hajmi ob-havo sharoiti barqarorlashgandan va zamin namligi pasaygandan soʻng rejalashtirilgan.
Toshkentda martdan yoʻl qoplamalarini taʼmirlash ishlari boshlanadi. Bu haqda poytaxt hokimligi xabar berdi.
Qish mavsumi yakunlangani va kuchli yomgʻirlar tufayli koʻcha-yoʻl tarmogʻining ayrim qismlarida qoplamalar holati yomonlashgani va chuqurlar paydo boʻlgani kuzatilmoqda.
Hozirgi kunda yoʻl qoplamasi bir qator omillar: qishki eskirish, muzlashga qarshi reagentlar qoʻllanishi, uzoq muddatli yogʻingarchilik va yuqori namlik sababli kuchli yuklanishga duch kelmoqda. Suv mikroyoriqlarga kirib, qoplamaning ustki qatlami va asosini zaiflashtirib, natijada nuqsonlar tezroq namoyon boʻlmoqda, ayniqsa harakat jadal boʻlgan yoʻllarda.
Bunday kamchiliklar, odatda, qoplamaning xizmat muddati tugash arafasida boʻlgan va sezilarli jismoniy eskirish toʻplangan uchastkalarda qayd etiladi.
Koʻcha-yoʻl tarmogʻi tekshiruvdan oʻtkazilib, tiklanishi lozim boʻlgan hududlar roʻyxati tuzildi.
Shaharning umumiy maydoni 816 023 m² ni tashkil etadi, jumladan:
• tumanlar boʻyicha - 609 673 m²;
• shahar markaziy koʻchalaridan foydalanish va ularni saqlash boʻyicha ixtisoslashtirilgan boshqarma tasarrufidagi markaziy koʻchalar boʻyicha - 206 350 m².
Tumanlar boʻyicha taqsimot (m²):