Elektr va gaz narxini oshirish 1 maygacha kechiktirildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev "mart oyining sovuq kelganini hisobga olib, aholiga qulaylik yaratish maqsadida" tariflarni oshirishni keyinga surishni buyurgan.
Elektr energiyasi va tabiiy gaz tariflarini oshirish 1 mayga qadar uzaytirildi.
Bu haqda Platina.uz manbasi xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “mart oyining sovuqligini hisobga olib, aholiga qulaylik yaratish maqsadida” tariflarni oshirishni keyinga surishni buyurdi.
Unga koʻra, davlat rahbari aholi, iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik subʼektlarini yoqilgʻi-energetika resurslari bilan ishonchli taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Tariflarni oshirishning ikkinchi bosqichi avvalroq 1 aprelga rejalashtirilgan edi. Bu hukumatning 2024 yil 16 apreldagi qarorida koʻzda tutilgan.
Oʻsishning birinchi bosqichi oʻtgan yilning may oyida, ijtimoiy isteʼmol standartlari joriy etilganda sodir boʻldi.
Aholi uchun 1 kVt/soat elektr energiyasining bazaviy (ijtimoiy meʼyor doirasida) narxi 295 soʻmdan 450 soʻmga (+52,5 foiz), 1 kub metr gazning narxi 380 soʻmdan 650 soʻmga (+71 foiz) oshdi. Isteʼmol hajmi oshgani sayin tarif bir necha barobar ortadi.
1 maydan boshlab elektr energiyasi uchun bazaviy tarif (oyiga 200 kVt/soat doirasida) 33,3 foizga – 450 soʻmdan 600 soʻmga, gaz uchun – 53,8 foizga, 650 soʻmdan 1000 soʻmgacha oshiriladi.