Saudiyada oʻtgan Rossiya-AQSh muzokaralarining natijalari eʼlon qilindi
Qoʻshma Shtatlar Rossiyaning qishloq xoʻjaligi mahsulotlari va oʻgʻitlarini eksport qilish uchun jahon bozoriga chiqishini tiklashga yordam berishga vaʼda bergan. Oʻz navbatida Rossiya qator talablar bilan chiqdi.
Saudiya Arabistonida boʻlib oʻtgan Rossiya vva AQSh muzokaralarining yakuniy natijalari eʼlon qilindi.
Kremlga koʻra, Rossiya va AQSh ekspert guruhlari uchrashuvining asosiy natijalari quyidagilarni oʻz ichiga oladi:
1. Rossiya va AQSh prezidentlari oʻrtasidagi kelishuvga muvofiq, tomonlar “Qora dengiz tashabbusi”ning amalga oshirilishini taʼminlashga kelishib oldilar, u Qora dengizda suzish xavfsizligini taʼminlash, kuch ishlatmaslik, shuningdek, tegishli chora-tadbirlarni amalga oshirish orqali kemalarni nazorat qilish maqsadida tijorat kemalaridan foydalanishning oldini olishni oʻz ichiga oladi.
2. Amerika Qoʻshma Shtatlari Rossiya qishloq xoʻjaligi va oʻgʻit eksporti uchun jahon bozoriga kirishni tiklashga yordam beradi, yuk tashish sugʻurtasi narxini pasaytiradi va bunday operatsiyalarni amalga oshirish uchun portlar va toʻlov tizimlariga kirishni kengaytiradi.
Kremlga koʻra, 1 va 2-bandlar quyidagilardan keyin kuchga kiradi:
-Rosselxozbank va oziq-ovqat (shu jumladan baliq mahsulotlari) va oʻgʻitlarning xalqaro savdosi boʻyicha operatsiyalarni taʼminlash, ularni SWIFT tizimiga ulash, zarur vakillik hisobvaraqlarini ochish bilan shugʻullanuvchi boshqa moliya tashkilotlari tomonidan sanksiya cheklovlari bekor qilingandan keyin.
-savdoni moliyalashtirish boʻyicha operatsiyalar boʻyicha cheklovlarni bekor qilish.
-Oziq-ovqat (shu jumladan, baliq mahsulotlari) va oʻgʻitlar ishlab chiqaruvchi va eksport qiluvchi kompaniyalarga nisbatan sanksiyalarni bekor qilish, shuningdek sugʻurta kompaniyalarining oziq-ovqat yuklari (shu jumladan baliq mahsulotlari) va oʻgʻitlar bilan ishlashiga qoʻyilgan cheklovlarni bekor qilish.
Portlarda kemalarga xizmat koʻrsatish boʻyicha cheklovlarni va oziq-ovqat (shu jumladan baliq mahsulotlari) va oʻgʻitlar savdosi bilan shugʻullanuvchi Rossiya bayrogʻi ostidagi kemalarga nisbatan sanksiyalarni bekor qilish.
Rossiya Federatsiyasiga qishloq xoʻjaligi texnikasini, shuningdek, oziq-ovqat (shu jumladan, baliq mahsulotlari) va oʻgʻitlar ishlab chiqarishda foydalaniladigan boshqa tovarlarni yetkazib berish boʻyicha cheklovlarni bekor qilish.
3. Rossiya va AQSh 2025 yil 18 martdan boshlab 30 kun muddatga Rossiya va Ukrainadagi energetika obʼektlariga zarba berishni taqiqlash boʻyicha ikki davlat prezidentlari oʻrtasidagi kelishuvlarni tomonlardan biri bajarmagan taqdirda shartnomani uzaytirish va undan chiqish imkoniyati bilan amalga oshirish boʻyicha chora-tadbirlar ishlab chiqishga kelishib oldilar.
4. Rossiya va AQSh energetika va dengiz sektoridagi kelishuvlarni amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan uchinchi davlatlarning yaxshi idoralarini olqishlaydi.
Qoʻshma Shtatlar Rossiyaning qishloq xoʻjaligi mahsulotlari va oʻgʻitlarini eksport qilish uchun jahon bozoriga chiqishini tiklashga yordam berishga vaʼda bergan.
AQSh Rossiya va Ukrainadagi energetika obʼektlariga hujumlarning oldini olish choralarini ishlab chiqmoqda va Rossiya ham, Ukraina ham bunga rozi boʻldi;
Qoʻshma Shtatlar va Ukraina Qoʻshma Shtatlar harbiy asirlarni almashish, fuqarolik mahbuslarni ozod qilish va majburan koʻchirilgan ukrainalik bolalarni qaytarishga koʻmaklashish majburiyatini saqlab qolishga kelishib oldilar;
Qoʻshma Shtatlar va Ukraina energiya va dengiz kelishuvlarini amalga oshirish uchun uchinchi tomon vositachiligini olqishlashini bildirgan.