Oʻzbekiston jahonda eng koʻp oltin sotib oluvchiga aylandi
Markaziy bank 2025 yil yanvarida 8 tonna oltin xarid qildi.
Oʻzbekiston yanvar oyida dunyoning eng yirik oltin xaridoriga aylandi, deb xabar beradi Jahon oltin kengashi (WGC).
2025 yil boshida jahon markaziy banklari oltinga “kuchli qiziqish” koʻrsatishda davom etdi, sof xaridlar 18 tonnani tashkil etdi.
WGC, qimmatbaho metallga boʻlgan hozirgi talab oltinning regulyatorlar zaxiralaridagi strategik ahamiyatini aks ettiradi, deb hisoblaydi - ayniqsa ortib borayotgan geosiyosiy xatarlar fonida.
Oʻzbekiston Markaziy banki 8 tonna oltin xarid qildi. Natijada, qimmatbaho metallning xalqaro zaxiradagi ulushi 82 foizga yoki 391 tonnaga oshdi.
Xitoy banki sof oltin sotib olish boʻyicha 5 tonna bilan ikkinchi oʻrinni egalladi. Yanvar oyi oxirida Xitoy zahiralaridagi qimmatbaho metallar hajmi 2285 tonnani (jami aktivlarning 6%) tashkil etdi.
Kuchli uchlikni 4 tonna oltin sotib olgan Qozogʻiston Markaziy banki yakunladi. Keyingi oʻrinlarni Polsha va Hindiston (har biri 3 tonna), Chexiya (2 tonna) va Qatar (1 tonna) egalladi.
Qimmatbaho metalning asosiy sotuvchilari roʻyxatiga Rossiya, Iordaniya (har biri 3 tonna) va Qirgʻiziston (2 tonna) regulyatorlari kiritilgan.
Yanvar oyida Oʻzbekistonning xalqaro aktivlari 1,72 milliard dollarga oʻsib, 43 milliard dollarga yetdi. Shu bilan birga, valyuta zaxiralari sezilarli darajada kamaydi.
Oʻzbekiston yanvar oyida oltin sotmadi. 2024 yilda qimmatbaho metallar eksporti 7,48 milliard dollarni tashkil etdi (yillik shu bilan solishtirganda 8,3 foizga pasayish).